Szwajcarski Bank Narodowy

Siedziba główna - Berno

W dniu 06.10.1905 podpisano akt powołania Szwajcarskiego Banku Narodowego mającego na celu utworzenie i zarządzanie jednolitą polityką montarną Szwajcarii. Dwa lata później 20.06.1907 otwarto już pięć oddziałów banku w: Bazylei, Bernie, Genewie, St Gallen i Zurichu. W tym samym roku we wrześniu otwarto jeszcze oddział w Neuchatel a rok później oddziały w Lucenie i Lozannie. W dniu 20.03.1910 otwarto dodatkowo oddział w Winterthur. Pierwszym prezesem banku został Johann Daniel Hirter który pełnił funkcję między 17.07.1906 a 14.04.1923.




Obecnie bank posiada dwie główne siedziby w Bernie i Zurichu oraz sześć oddziałów w: Lozannie, Bazylei, Genewie, Lucernie, Lugano i St Gallen. Oprócz tego pieniądze dystrybuowane są przez 14 agencji banków kantonalnych ulokowanych w Altdorf, Appenzell, Chur, Fribourg, Genewie, Glarus, Liestal, Lucernie, Sarnen, Schaffhausen, Schwyz, Sion, Stans i Zug.



Pierwsze banknoty

W okresie pomiędzy kształtowaniem struktur bankowych i otwarciem pierwszych oddziałów nie było zbyt wiele czasu na opracowanie i stworzenie nowych, własnych banknotów. W związku z tym zdecydowano się na wydrukowanie pierwszej serii banknotów tzw. tymczasowych - wzorowanych na wcześniejszych wzorach banknotów istniejących banków dodając na banknocie czerwoną rozetę z krzyżem Szwajcarii.



100 franków z 1907 roku z czerwoną rozetą

Cele i odpowiedzialność banku

Szwajcarski Bank Narodowy przewodzi polityce monetarnej kraju jako niezależny centralny bank. Poprzez Konstytucję i własny status jest on zobligowany do działań zgodnych z interesem narodowym kraju. Jego podstawowym celem jest zapewnienie stabilności cen niezależnie od zmieniających się czynników ekonomicznych. Tworzy on podstawy właściwej bazy do rozwoju gospodarki Szwajcarii.

Stabilność cen to podstawowy warunek rozwoju i dobrej koniunktury. Zarówno niekontrolowana inflacja jak i deflacja osłabiają równowagę gospodarczą. Komplikują podejmowanie decyzji przez konsumentów i producentów, prowadzą do niewłaściwego rozdysponowania pracy i kapitału, spowodują redystrybucję dochodu i majątku, oraz umieszczają jednostki ekonomicznie słabsze w gorszej sytuacji. Deflacja - czyli przedłużający się spadek poziomu cen - również narusza cel stabilności cen. Prognoza inflacji w średnim okresie służy jako główny wskaźnik dla decyzji polityki pieniężnej.

SNB realizuje swoją politykę monetarną przez kierowanie płynnością na rynku pieniężnym i poprzez ustawiczne kontrolowanie ustalania stóp procentowych na swoich kontach depozytowych, tym samym wpływając na ogólny poziom stóp procentowych. Trzymiesięczny wskaźnik Libor dla franka szwajcarskiego służy jako jego stopa referencyjna. Od września 2011 roku do stycznia 2015 roku, stosowano sztywny minimalny kurs 1,20 CHF za 1 euro.

Bankowi powierzono przywilej emisji banknotów. Dostarcza on do szwajcarskiej gospodarki ilość banknotów proporcjonalną do popytu i zapotrzebowania rynku. Banknoty te spełniają wysokie wymagania w odniesieniu co do jakości i bezpieczeństwa. Bank ma również za zadanie dystrybucję monet.

W odniesieniu do transakcji płatniczych bezgotówkowych, bank jest zaangażowany w obszarze płatności między uczestnikami systemu Swiss Interbank Clearing (SIC). Płatności rozliczane są za pośrednictwem rachunków depozytowych SKI prowadzone z SNB.

Bank zarządza rezerwami walutowymi, najważniejszym składnikiem aktywów. Wymaga to posiadania rezerwy walutowej w celu zapewnienia pewnego pola manewru w polityce monetarnej w każdej chwili. Wysokość rezerw walutowych jest w dużej mierze podyktowana realizacjiami polityki pieniężnej.

SNB przyczynia się do stabilności systemu finansowego. Spełnia to zadanie poprzez analizę źródeł ryzyka w systemie finansowym oraz identyfikacji obszarów, w których potrzebne jest podjęcie działania. Ponadto przyczynia się do tworzenia i wdrażania ram prawnych dla całego sektora finansowego oraz nadzoruje systemowo ważne infrastruktury rynku finansowego.

Wspólnie z władzami federalnymi, bank uczestniczy w międzynarodowej współpracy walutowej i zapewnia pomoc techniczną.

Bank działa jako bankier całej Konfederacji. Przetwarza on płatności w imieniu Konfederacji, nadzoruje roszczenia rynku pieniężnego i obligacje rejestru długów, obsługuje opiekę papierów wartościowych oraz dokonuje transakcji walutowych.

Bank zbiera i przetwarza dane statystyczne na temat banków i rynków finansowych, bilansu płatniczego, bezpośrednich inwestycji, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz szwajcarskich kont finansowych.